دنیای فناوری کامپیوتر و موبایل
Logo RSS
این وبلاگ گلچینی از مهمترین مطالب بروز دنیای نت خواهد بود
با دادن نظر ما را در ارتقای این وبلاگ یاری فرمایید

دنیای فناوری کامپیوتر و موبایل

شنبه 12 اسفند 1391
«AMD» سال‌ها است از نظر کارایی در حوزه معماری x86 پشت سر Intel قرار گرفته است. از زمان معرفی اولین پردازنده Core 2 در سال 2006، AMD هیچگاه نتوانست روزهای خوش پردازنده‌های Athlon 64 و Athlon 62 X2 را تکرار کند. اما در عوض با کاهش قیمت‌ها و رقابتی وسیع در محدوده ریزپردازنده‌های زیر 200 دلار، جایگاه خود را حفظ کرد. این استقامت AMD بیشتر مدیون استراتژی «هسته‌های بیشتر در ازای قیمت کمتر» بود. AMD به خاطر قیمت‌گذاری‌های هوشمندانه بر روی اجزای 3 و 6 هسته‌ای، برای کسانی که نیاز به تعداد زیادی هسته داشتند، ارزشمند‌تر از گذشته شد.

با این وجود، اخیرا Intel توانست کارایی هر هسته را با عرضه Sandy Bridge بالاتر ببرد، بدین ترتیب هرچه تعداد هسته‌ها بیشتر می‌شود، توصیه کردن پردازنده‌های معادل خانواده AMD هم سخت تر می‌شود. از طرفیAMD سعی می‌کند که برای کسب اعتبار،‌ توجه کاربران را به عملکرد خوب پردازنده‌های خود در برنامه‌های Single Threaded معطوف کند اما این کار فروش کامپیوترهای Desktop پرقدرت را ‌سخت تر می‌کند. مدتی است که AMD به یک انقلاب در معماری پردازنده‌ها نیاز دارد تا بتواند به بازار کامپیوترهای پرقدرت تسلط پیدا کند و از طرفی کمبودهای مشتریان کامپیوترهای معمولی را یادآوری کند. اینک پس از انتظاری طولانی، به آن معماری جدید رسیده‌ایم؛ خانم‌ها و آقایان، «بولدوزر» آمده است. (لقب پردازشگر‌های نسل بعد AMD)


نام تجاری این پردازنده AMD FX است و فقط روی حالت تک die عرضه می‌شود. «بولدوزر» با مساحت 315 میلیمتر مربعی و وزنی که حاصل از 2 میلیارد ترانزیستور (تقریبا هم‌اندازه یک کارت گرافیک) است (البته AMD رقم 2 میلیارد ترانزیستور را به 1.2 میلیارد کاهش داد)، چندان از طرح پردازنده 45 نانومتری Phenom II شش هسته‌ای، کوچک‌تر نیست؛ هرچند براساس فرآیند عایق‌های 32 نانومتری سیلیکونی شرکت Global Foundries ساخته شده است. هم مساحت و هم تعداد ترانزیستور به‌طور چشمگیری بیشتر از sandy bridge هستند، در حالیکه که پردازش HKMG 32 نانومتری اینتل تنها با 995 میلیون ترانزیستور در مساحت 216 میلی‌متر مربعی صورت می‌پذیرد. پس این یک تراشه بزرگ است.
از دید معماری، «بولدوزر» از همه چیزهایی که تا به حال دیده‌ایم، انقلابی‌تر است. ما بعدا بیشتر وارد جزئیات می‌شویم، اما همین‌قدر بدانیم که واحد ساختاری AMD در این معماری Bulldozer module یا «ماژول بولدوزر» است. هر ماژول از یک هسته integer یا «اعداد صحیح» به اضافه یک هسته FP یا «واحد ممیز شناور» مشترک ساخته می‌شود. با این که سخت‌افزار FP بزرگتر است ولی تاکنون کمتر در کامپیوترهای رومیزی (و عملیات سرور) استفاده شده است. پس AMD تصمیم گرفت تا به جای ارائه نسبت 1 به 1 بین هسته‌های integer و FP آن را بین 2 هسته «بولدوزر» تقسیم کند. اعلام شده که تفاوت «بولدوزر» و قطعات سری FX بر تعداد هسته‌های integer می‌باشد. پس یک قطعه چهار ماژوله FX با 8 هسته integer یک «پردازنده 8 هسته‌ای» نام گرفته است.
سری پردازنده‌های FX
تا به حال 7 پردازنده از سری FX معرفی شده هرچند تنها 4 تای آنها به‌زودی عرضه خواهند شد.
پردازنده‌های FX-8150، 8120، 6100 و 4100 آنهایی هستند که به تازگی عرضه شده‌اند. اولین رقم از این شماره‌ها نشانگر تعداد هسته‌های پردازنده است، برای مثال در حالی که 8120 و 8150 با نشان دادن 8 هسته خودنمایی می‌کنند، 6100 تنها 6 هسته فعال دارد. L2 Cache (حافظه پنهان سطح 2) متناسب با تعداد هسته‌ها مشخص می‌شود (2 مگابایت در هر ماژول) درحالی که Cache سطح 3 صرف نظر از SKU روی 8 مگابایت ثابت می‌ماند.

فرکانس چیپ‌ست پل شمالی (North Bridge) و Cache سطح 3 بین 2.0 گیگاهرتز و 2.2 گیگاهرتز متناوب است. همچنین دامنه TDP (توان طراحی حرارتی) بین 95 وات تا 125 وات قرار دارد و FX-8120 در هر دو ورژن 125 وات و 95 وات ارائه می‌شود.

طرح ساخت «بولدوزر» یکتا است. مدل‌های 4 و 6 هسته‌ای در واقع از هسته‌های غیرفعال شده طرح اصلی تشکیل شده‌اند. البته AMD اذعان کرده است که دیگر آنلاک کردن هسته‌ها در قطعات این طرح،‌ امکان پذیر نخواهد بود.

از طرفی شکاف بزرگ در سرعت clock بین پردازنده‌های 8150 و 8120 نگران کننده است. معمولا شیب تغییرات فرکانس ثابت است اما در عمل تفاوت 16 درصدی بین دو SKU، نشانگر مشکلات ساخت پردازنده در فرکانس‌های بالا و محدود بودن میزان پردازش است. حداقل در نسخه 8 هسته‌ای که این‌چنین است.

بدون در نظر گرفتن قلب 4 و 6 هسته‌ای «بولدوزر»، تنها پردازنده از سری FX که می‌تواند سرعت کلاک 3.3 گیگاهرتزی پردازنده Phenom II X6 1100T را پشت سر بگذارد، 8150ّFX- است. حال اگر قطعات 4 هسته‌ای Phenom II را به حساب بیاوریم، می‌بینیم که تنها 2 قطعه از «بولدوزر» با سرعت بیشتری از Phenom II X4 980 عرضه می‌شوند. هرچند تایید شده است که با کمک Turbo core فرکانس بالاتر می‌رود، اما این فرکانس‌های پایه کم، مشکل‌ساز هستند. برای یک معماری که قرار بود سرعت کلاک پیشینیان خود را 30% بالاتر ببرد، به نظر نمی‌رسد که «بولدوزر» حتی نزدیک آن سطح هم شده باشد.

در ضمن باید بدانیم که تمامی پردازنده‌های سری FX، آنلاک شده بفروش می‌رسند،‌در نتیجه Overclock کردن آن‌ها بسیار راحت‌تر شده است.
سازگاری با مادربورد
AMD مشخص کرد که سری FX تنها بر روی مادربوردهای Socket-AM3+ استفاده می‌شود. با این وضعیت، دارندگان مادربوردهای استاندارد AM3 ممکن است کمی بدشانس باشند، اگرچه شرکت‌های سازنده مادربرد می‌توانند بردهای خود را برای استفاده بولدوزر آماده کنند. به‌هرحال AMD تنها از مادربوردهای AM3+ که قابلیت پشتیبانی از BIOS/UEFI هم دارند، رسما پشتیبانی می‌کند.
تمامی خنک کننده‌های AM2/AM2+/AM3/AM3+ با پردازنده‌های FX کار می‌کنند، اما براساس مقدار TDP اولویت‌ها کمی فرق می‌کند.
برای نوشتن این نقد، AMD مادربورد ASUS' Crosshair V Formula AM3+ که مخصوص چیپ‌ست 990FX خودش طراحی شده بود، را برای نویسنده فراهم کرد.

AMD شش درگاه SATA با سرعت 6Gb/sبرای چیپ‌ست 990FX تعبیه کرده، که نسبت به دو درگاه مرسوم سری 6 اینتل، یک قدم رو به جلوی بسیار بزرگ حساب می‌شود. هم‌چنین در «بولدوزر» الگوریتم تصحیح خطای حافظه Unbuffered ECC برای کسانی که امنیت بیشتری می‌خواهند، قابل استفاده شده است؛ این یکی دیگر از قابلیت‌هایی است که در چیپ‌ست‌های سری 6 از Intel پشتیبانی نشده بود.
با این که تمایل AMD به سمت عرضه تکنولوژی مجمتع کردن APU‌ها با GPU است (البته یک socket جدید نیاز دارد) اما همچنان تاکید می‌کند که پلتفرم AM3+ می‌تواند قبل از بازنشسته شدن، یک نسل دیگر از این پردازنده‌ها را به چشم ببیند.
سیستم خنک کننده مایع AMD
در کنار سری پردازنده‌های FX، شرکت AMD یک سیستم خنک کننده مایع کاملا جدید (که ساخت Asetek می‌باشد) را نیز معرفی می‌کند.
این سیستم خنک کننده AMD شبیه به مدل شرکت‌هایی چون Antec و Corsair است. دستگاه کاملا مستقل می‌باشد و نیازی نیست که نگران کم شدن مایع درون آن باشید. (زیرا یک چرخه بسته دارد)

برای نصب کردن کافی است ماژول خنک کننده را با یک bracket به socket پردازنده و رادیاتور را به کیس خود وصل کنید. رادیاتور با 2 فن 120 میلی‌متری (که در جعبه قرار داده شده است) خنک می‌شود.
AMD هنوز نظر خاصی بر روی قیمت یا در دسترس بودن مایع خنک کننده مخصوص ندارد، اما انتظار داریم که قیمت آن حدود 100 دلار باشد.
چشم‌انداز
برای اولین بار، AMD به برنامه‌های بلندمدت خود نزدیک شده است. چند روز پیش، AMD چشم‌انداز 4 سال آینده پردازشگرهای خود را منتشر نمود. نام این پردازشگرها با کد‌های شناسایی، در عکس زیر آمده اند:

«Piledriver» همانطور که می‌دانید، دارای پردازشگر Trinity است،APU یی با دو تا چهار هسته که در اوایل سال 2012 وارد بازار خواهد شد. عملکرد پردازنده‌های سری «Piledriver» نسبت به «بولدوزر» 10 تا 15 درصد بالاتر خواهد بود، هرچند در ابتدا، روند خود را آرام شروع خواهد کرد. آیا به یاد دارید که این نسل را آخرین نسل پردازنده‌های AM3+ خواندیم؟ کاملا منتظر معرفی یک نسخه بدون GPU در سال 2012 هستیم.

سری «Steamroller» در سال 2013 خواهد آمد، و باز هم با افزایش کارایی (احتمالا در تعداد و سطح هسته‌ها) 10 تا 15 درصدی همراه خواهد بود. سری«Excavator» هم همین کار را در سال 2014 تکرار خواهد کرد. AMD عقیده دارد که این کارآمدتر کردن‌ها برای همپا جلو آمدن با Intel کافی است، اما برای قضاوت زود است و باید ببینم آمار بررسی «بولدوزر» چه اطلاعاتی به ما می‌دهد.

نکته مهم دیگر در باره چشم‌انداز AMD این است که همزمان با قرار دادن شرکت در یک ریتم سالیانه تجاری، تعامل خود را با بخش GPU آنها هم حفظ می‌کند. با این که AMD درباره مشکلات سر راه پردازنده‌های خود صحبت نمی‌کند، اما به نظر می‌رسد که AMD بالاخره جوابی برای رقابت با زمانبندی معروف Tick -Tock شرکت Intel برای معرفی پردازنده ها پیدا کرده است.موضوعات : معرفی سخت افزار ,
نظر: ()
نویسنده: رامین
مطالب بروز
» گلکسی تب اس 2 رونمایی شد+ تصاویر ( سه شنبه 30 تیر 1394 )
» عجایب هفتگانه باستانی جهان در گوشی شما + دانلود ( سه شنبه 16 دی 1393 )
» برای رایانه؛ افزایش سرعت و کارآیی ویندوز تنها با یک کلیک + دانلود نرم‌افزارAdvanced SystemCare PRO ( یکشنبه 14 دی 1393 )
» پرطرفدارترین گوشی‌های موبایل در ایران؛ ایرانی‌ها کدام گوشی‌ها را دوست دارند؟! + عکس ( جمعه 12 دی 1393 )
» مناسب برای رده سنی بالای 18 سال؛ نترسید، با تمام قوا به پیش بروید + دانلود بازیCommando: Zombie assault ( پنجشنبه 4 دی 1393 )
» مترجم همراه در جیب شما؛ با این برنامه به هر زبانی می‌خواهید صحبت کنید + دانلود ( چهارشنبه 26 آذر 1393 )
» نرم افزار ارتقاء و بهینه سازی سیستم؛ با کندی سیستم خداحافظی کنید + دانلود ( چهارشنبه 19 آذر 1393 )
» فــــرار در مــــترو؛ این بار Subway Surfers را در رایانه بازی کنید + دانلود ( جمعه 23 آبان 1393 )
» برای اندروید؛ نهایت سرعت را در موتورسواری تجربه کنید + دانلود بازی ( شنبه 26 مهر 1393 )
» اندروید فاکتور جیبی، یک نرم افزار کاربردی برای همه + دانلود ( شنبه 26 مهر 1393 )
» برای رایانه؛ محافظت از اطلاعات خود را به این نرم افزار بسپارید + دانلود ( دوشنبه 31 شهریور 1393 )
» كمی بیشتر در مورد یك روش جدید پرداخت؛ لیست تمام کدهای ussd بانک ها #...* ( جمعه 28 شهریور 1393 )
» ویژه اندرویدی ها؛ نگران از بین رفتن پیامک ها و اطلاعات مخاطبین خود نباشید + دانلود نرم افزار ( جمعه 28 شهریور 1393 )
» این تبلت‌ها مخصوص دانش آموزان و دانشجویان است + عکس و مشخصات ( جمعه 28 شهریور 1393 )
» چگونه امنیت فایل های pdf خود را افزایش دهیم؟ ( جمعه 21 شهریور 1393 )
» چگونه حریم شخصی خود را هنگام استفاده از تلفن‌های هوشمند حفظ کنیم؟ ( چهارشنبه 19 شهریور 1393 )
» برای رایانه؛ از فرزندتان هنگام استفاده از رایانه مراقبت کنید + دانلود ( چهارشنبه 19 شهریور 1393 )
» قیمت آنلاین ۹۳/۰۶/۱۹ آیا هر موبایل گران قیمتی از کیفیت بالایی بهره برده است؟ ( چهارشنبه 19 شهریور 1393 )
» معرفی آخرین نسل لپ تاپ‌های بازار + جدول ( جمعه 31 مرداد 1393 )
» آموزش مفید برای ویندوزفونی ها حذف اطلاعات و بازگشت به کارخانه در ویندوزفون 8 ( پنجشنبه 30 مرداد 1393 )
» رقابتی نفس گیر در بازی دریفت حرفه‌ای + دانلود ( پنجشنبه 30 مرداد 1393 )
» کدامیک از تبلت‌های اندرویدی پرطرفدارتر هستند؟ ( سه شنبه 28 مرداد 1393 )
» جدیدترین و محبوب‌ترین گوشی‌های بازار + عکس و مشخصات ( شنبه 25 مرداد 1393 )
» قیمت آنلاین 93/05/24 با تبلت‌های ارزان و محبوب آشنا شوید + عکس و مشخصات ( جمعه 24 مرداد 1393 )
» ویژه اندرویدی ها؛ آموزش ساخت کار دستی با کاغذ + دانلود نرم افزار ( جمعه 24 مرداد 1393 )
مدیران
نظرسنجی
در دنیای اینترنت به چه مطالبی بیشتر علاقه دارید

آمار بازید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

این وبلاگ گلچینی از مهمترین مطالب بروز دنیای نت خواهد بود
با دادن نظر ما را در ارتقای این وبلاگ یاری فرمایید

ایجاد کننده وبلاگ : رامین

Online User

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic